Amerikan vatandaşlığı doğumla kazanılmaktadır ve Amerika topraklarında doğan çocuk, yasalar gereğince başkaca hiç bir şart aranmadan Amerikan vatandaşlığını elde eder. Çocuk doğumuyla birlikte oranın kanunlarına tabi olur ve her türlü sosyal güvencesi, eğitim, öğrenim, yaşam hakları fazlası ile geniş imkanlarla önüne serilir.

Ayrıca Amerika’da doğan ve vatandaşlık hakkı kazanan çocuk, kendisi ile aynı haklardan yararlanması için Amerikan vatandaşı olmayan ebeveynleri için de göçmenlik yasası gereğince 21 yaşını doldurduğu tarih itibari ile oturma izinleri için başvuruda bulunabilir.

Bu ayrıcalıklardan en önemlileri şunlardır ;

 • Ailesine Oturma izni imkanı.

  Ailesine Oturma izni imkanı.

  Amerika’da doğan ve vatandaşlık hakkı kazanan çocuk, kendisi ile aynı haklardan yararlanması için Amerikan vatandaşı olmayan Anne ve Babası için de göçmenlik yasası gereğince 21 yaşını doldurduğu tarih itibari ile oturma izinleri için başvuruda bulunabilir . İsteğe göre Türk pasaportu ile çifte vatandaşlık hakları’da elde edilebilir.

 • Amerika’da eğitim alması durumunda, yabancı öğrenci statüsü olmayacaktır.

  Amerika’da eğitim alması durumunda, yabancı öğrenci statüsü olmayacaktır.

  Eğitim hayatı boyunca Vatandaşlığının gereği olarak , özel imkanlardan faydalanabilecektir. Yaz kamplarına çok düşük ücretlerle gidebilir,ki uluslararası öğrencilere göre zaten Amerikalılar özel bir indirim almaktadırlar , ABD’de doğan yabancı çocuklar doğduğu eyalette diğer Amerikalı öğrencilere göre ekstra bir indirim alıyor. Bu indirimler yüzde 30’dan başlayıp yüzde 70′ ler kadar çıkabilmektedir.
  Hatta bazı üniversiteler kendi eyaletinde doğan çocuklara burs veriyor. Bu nedenle ABD’de doğumda hangi eyaletin olduğu çok önemli. Fiyatlara bakıldığında ise örneğin , yabancı bir öğrenciye 70-80 bin dolara olan bir kurs ABD’li birine 30 bin dolar olabilmekte , Ayrıca O eyalette doğan çocuk Üniversitesinin ilk senesinde başka bir eyaletten gelen öğrenciden daha ucuza öğrenim görebilmektedir .Uygun ödenekli devlet kredilerinden faydalanabilmekte , Lisans eğitimi sırasında staj yapıp , yabancı öğrencilere konan minimum kredi koşullarına tabi tutulmamaktadır .

 • Dünya genelinde geniş kapsamlı vizesiz seyahat imkanı ve seyahatlerinde Amerika devlet güvencesi.

  Dünya genelinde geniş kapsamlı vizesiz seyahat imkanı ve seyahatlerinde Amerika devlet güvencesi.

  ABD vatandaşlarına dünya genelinde 160 ı aşkın ülkede vize uygulanmamakta, bazı ülkeler vizeyi kapıda vermekte yada seyahatten önce elektronik ortamda kayıt yaptırmak yeterli olmaktadır. Ayrıca , seyahat ettikleri ülkelerde oluşabilecek doğal afet veya Savaş durumlarında ABD Konsolosluğu tarafından kendisi ve ailesi en kısa sürede bulundukları bölgeden tahliye edilmektedir .

 • Amerika’da yaşama, seçme, seçilme ve çalışma haklarına sahip bir Amerikan vatandaşı olur.

  Amerika’da yaşama, seçme, seçilme ve çalışma haklarına sahip bir Amerikan vatandaşı olur.

  ABD vatandaşı olarak Vatandaşı olduğu eyalet ve Federal hükumet için oy kullanabilir , Eyaletindeki seçimlerde Millet vekili adayı olabilir , hatta Birleşik Devletler Başkanlığına adaylığını dahi koyabilir ( ABD Başkanı olmak için sadece vatandaş olmak yetmemektedir , ABD topraklarında doğmanız da gerekmektedir )

 • Türkiye’de öğrenim görme avantajları.

  Türkiye’de öğrenim görme avantajları.

  Türkiye’de sadece yabancı öğrenci kabul eden özel okullara ana okulu seviyesinden itibaren Türk vatandaşlarından daha düşük puanla girerek, üniversiteye kadar olan eğitimini uluslararası öğrenci statüsünde yapabilir. Bu tür okullara devam ettiği takdirde ileri de SBS tarzı bir sınava girmesine gerek olmayacaktır. Ayrıca bu okulların müfredatı Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği müfredattan tamamen bağımsız olarak belirlenmektedir.

 • Amerika’da doğan çocukların iş hayatındaki avantajları

  Amerika’da doğan çocukların iş hayatındaki avantajları

  Amerikan şirketlerinde istediği an rahatça iş bulabilir.Yabancı öğrenciler sadece kampüste haftada 20 saate kadar çalışabilir. Yabancı öğrenciler mezuniyet sonrası sadece 1 yıl çalışabilirler; sonrasında onlara H1B vizesine sponsor olacak firma bulmak zorundadırlar. Bulamadıkları taktirde ülkeyi terk etmek zorundadırlar. Büyük şirketler master hatta doktora sahibi olmayanlara H1B vizesi almaya uzak dururlar , Amerika’da çoğu kuruluşun bir şekilde devletle ve savunma sanayisi ile ilişkisi olduğu için yabancıları işe almaya çok sıcak bakmazlar

Bizi Arayın

İletişim