Doğum için ABD’yi tercih etme sebepleri mutlaka herkese göre değişir. Bizim sebebimiz, çocuğumuzun üniversite ve sonrasındaki hayatı için ona ülkemiz haricinde bir alternatif daha sunmaktı.

Vizelerimiz hazırdı ve öncelikle doğumu hangi eyalette yapacağımıza kara vermemiz gerekiyordu. Miami, New York ve San Diego seçeneklerimiz arasındaydı. Miami’de malum sivrisinekler ve nemli hava ile hamilelikte uğraşmak istemedik. New York’u ise Ekim-Aralık aylarında çok soğuk ve kar yağışlı olacağından riskli olabileceğini düşünerek eledik ve San Diego’ya karar verdik.

Barış Bey ile tanışmadan önce San Diego’da doğum danışmanlığı hizmeti veren farklı bir firma ile görüşmüştük ancak firmanın oradaki anlaşmalı olduğu doktor konusunda araştırma yaptığımızda kendisi hakkında aldığımız olumsuz yorumlar bizi vazgeçirmişti.
Barış Bey ile kendisinden aynı hizmeti almış olan arkadaşlarımız sayesinde tanıştık. Onların Barış Bey’in ilgi ve desteğinden, hastaneden ve doktorlarından (Dr. Anupam Garg) memnuniyetini bildiğimiz için kararımızda tereddüt yaşamadık.

Tüm testler, ultrason raporları ve diğer istenen evrakları Barış Bey’e ilettik, kendisi doktorumuz Dr. Garg ile görüşerek bizi sıkça bilgilendirdi. Doktor ve hastane haricinde diğer önemli konu da konaklamaydı. Kalacağımız yeri Airbnb’den de seçebilirdik ancak tatile değil doğum için gittiğimizi düşününce daha güvenli hareket etmemiz gerekiyordu ve Barış Bey’den bu konuda da bize yardımcı olmasını rica ettik. Sağolsun bize bolca ev gösterdi ve seçmemize yardımcı olmak adına kendisi de gidip beğendiğimiz evi görerek bize detaylı fotoları ve görüntüleri iletti. Artık sadece yolculuk kalmıştı.

California’da doğum öncesi gezmek ve çocuksuz olarak son bir tatil yapmak için 31. haftada uçağa bindik. San Diego’da ki evimize geldiğimizde saat akşam 10:00 civarıydı ve sağolsun Barış Bey bizim için o akşam ve ertesi gün markete gidene kadar bizi idare edecek yiyeceği buzdolabına yerleştirmişti 🙂

Vardıktan 3 gün sonra ilk doktor randevumuzda Dr. Garg ile tanıştık ve çok rahatladık sonuçta doktorunuza duyacağınız güven belki de bu süreçte en önemli şey. Doğuma kadar ki muayenelerimiz ve doğum öncesi Barış Bey ile yaptığımız hastane turu ile artık stres kalmamıştı ve doğumu bekliyorduk. Çok şükür sıkıntısız bir şekilde bebeğimiz dünyaya geldi. Doktorumuz Anupam Garg, hastane hemşirelerinin ilgisi ve hastanenin hizmetlerinden (emzirme danışmanı özellikle) çok memnun kaldık. Barış Bey hastanede de bizi yalnız bırakmadı, taburcu olduktan sonra bebeğimizin doktor kontrollerinin ayarlanması, doğum sertifikası, bebeğimizin pasaport ve kimlik işlemlerinde de kendisinden destek aldık ve memnuniyetle ülkemize döndük.

Teşekkürler Barış Bey.
Burcak & Zeynep

amerikada-dogum

Merhabalar;

Bizim hikayemiz tamamen tesadüflere ve tesadüflerin bizi tanıştırdığı güzel insanlarla başladı ve güzel bitti her hikayede sonlar akılda kalır ve bazı kahramanlar aramızdadır.

Istanbula kariyerimin bir basamak yukarısına çıkalı 3 ay olmuştu ilk müjeli haberi eşim verdi. Artık ikideğil dört kişi için düşünmeye ve tüm hayatını tekrar dizayn etmeye başladık. Yoğun iş hayatındaüç dört ay bu güzel hissi tam yaşamadım.

Bir iş günü doğum ile ilgili siteleri karıştırırken ABD de doğum ilgili bir haberi gördüm ve bilgi yüktür.

Bu haberin peşinde koştuk. Belki çoçuklarıma verebileceğim en güzel doğum günü hediyesi idi,çoçuklarım evet ikiz bekiliyoruz 🙂 tabi istanbula gelmek istemeyen eşime ABD ye gidelim demek

Ne kadar zor düşünün . Sandiego da doğum ve adaşım Barış ile telefonda görüştük. Sesi ve konuya hakimiyeti klinik ve hekim seçimleri hastanenin görüntüsü bize inanılmaz güven verdi.

Ve tek Barıs’ın bize yansıttığı güven ile ABD ye uçtuk kariyer ve herşeyi geride bırakıp hayata tekrar başlamaya canımıza can katmaya gitttik. Barış biz gelmeden herşeyi halletmişti. Doktor ile tanışmalar klinikler anlatamayacağımız kadar ve beklentilerimizin çok üstünde idi.İkiz bebek beklediğimiz için bun Barış için de ilkti ve birçok kompilasyon ve kontroler ve ektra testler gerekti. Bu konular maliyet ve zaman ve testlerin yapılacağı yere ulaşımlar konusunda inanılmaz gayretleri, ilgileri oldu. Her işimizi sigortadan kalacak yer temini formların doldurulması ve pahalı ilaçların klinik ve doktor hakimiyeti ile bize en uygun şekilde çözdü hatta bazı ilaçları bedava tedarik etti ki bu inanılmazdı.

Tüm bu aşamalardan ve hergün her konuda bilgi alarak, her aşamanın saat gibi sekmeden işlediği sürek sonunda Atlas ve Arya mıza kavuştuk. Bebeklerin doğum sı-onrası tedavi ve sigorta işlerinde de bize çok çok katkıları oldu ve bizi tekrar Türkiye ‘ye passaport ve resmi işlemlerimiz de halledip o ve eşi uğurladılar.

Güzel Sandiego’nun harika insanlarına çoçukarım ve ailem adına teşekkür ederiz.

Aktas Ailesi ikizler 🙂

ikizler

Merhaba,

Hamile olduğumu öğrendiğimde eşimle birlikte bebeğimizin ikinci bir şansı olması için Amerikada doğum yapmaya karar verdik ve araştırmaya başladık. Başlarken bu konuda hiçbir bilgimiz yoktu ve nereden başlayacağımızı bilmiyorduk. Araştırdıkça çok fazla detayın olduğunu ve bilmediğimiz bir ülkede sağlıkla ilgili bir işe girişirken orada yerleşik ve bize destek olacak kişilerin olması gerektiiğine karar verdik. Bu konuda hizmet veren birçok firma olduğunu da araştırdıkça öğrendik ve açıkçası hem bilinmezlerin çokluğu hem de güveneceğimiz insanları bulmanın zorluğu gözümüzü korkuttu.

İnternette araştırma yaparken Irmak ile tanıştık ve ilk konuşmaya başladığımızdan itibaren hem tüm sorularımıza ayrıntılı cevap vermesi hem de yönlendirici bir tavırla konuşması yola devam etmemizi sağladı.

Sonrasında hemen San Diego da yaklaşık 3 ayımızı birlikte geçirdiğimiz Barış bizimle irtibata geçti ve o da her türlü sorumuza (benim bazen çok detay olan sorularıma bile :)) ilgili bir şekilde dönüş yaptı. Hem Irmak hem de Barış bu yola onlarla çıkmak için bize gerekli güveni verdiler ve gerçekten de doğru bir karar verdiğimizi görüyoruz.

San Diego ya ulaştıktan sonraki süreç hem çok huzurlu hem de çok heyecanlıydı. San Diego Amerika da doğum için çok doğru bir tercih. Özellikle iklimi hamileler için ideal. Ayrıca şehrin sakinliği hamileliğinizin son günlerini huzurlu bie şekilde geçirmenizi sağlıyor.

Barış, bu süreçte ev kiralamasından Doktor randevusuna, tetkiklerin hazırlanmasından San Diego ya transferlerimize kadar tüm ayrıntılar ile ilgilendi ve yine bu tüm sorularımıza sabirla 🙂 cevap verdi.

San Diego da geçridiğimiz yaklaşık 3 ay boyunca Barış ve ailesi bizim için orada yaşayan dostlarımız oldu. Oğlumuz Deniz için de Barış Amcası oldu 🙂 Herşey için tekrar teşekkür ediyoruz.

Aktas Ailesi .ikizler

6-1-1024x768

Bir işin bu kadar kolay olması için ya yıllardır o ülkede yaşıyor olman lazım yada gerçekten Barış diye bir kardeşin olması lazım.

Biz çok şanslıydık çünkü barış diye bir kardeşimiz oldu ve geldiğimiz günden, doğum yaptığımız güne ve bugün gittiğimiz ana kadar herşeyi mükemmel derecede bizim için organize etti.

Barışçım, umarım kendi hayatında da herşey bizlere olduğuğun kadar iyi olur ve hep kendin gibi iyi insanlarla karşılaşırsın.

Herşey için teşekkürler sevgili dostum. İzmir’de ardına kadar açık bir kapın var, bunu sakın unutma!

add4